دسته‌بندی نشده

کاربرد میلگرد در سازه ها

میل گرد

کاربرد میلگردها محافظان در سایه سازها

همه ما نام میلگرد را شنیده­ ایم,. و کم و بیش اطلاعاتی نیز در مورد کاربرد میلگرد در سازه ها داریم. برای مثال می­دانیم که یکی از مصالح به کار رفته در سازه ­ها است و با افزایش قیمت آن هزینه سخت و ساز نیز افزایش پیدا می­کند.

با آهن آلات همراه باشید تا کاربرد میلگرد در سازه ها را بررسی کنیم.

کاربرد میلگرد در سازه ها
کاربرد میلگرد در سازه ها

 امروزه میلگردها از کف ساختمان گرفته تا ستون­ ها و غیره مورد استفاده قرار می­گیرند.

اما براستی چرا میلگرد ها این همه اهمیت دارند و چگونه از ما محافظت می­کنند؟

کاربرد میلگرد در سازه ها چیست؟

میلگردها چگونه از ما محافظت می کنند؟

در اکثر سازه ­های دست بشر از بتن به منظور استحکام استفاده بنا می­شود کاربرد میلگرد.

اگرچه بتن  مقاومت بالایی در برابر نیروهای فشاری دارد و برای خرد کردن این ماده به نیروی فشاری فوق العاده ­ای احتیاج است، اما یک نقطه ضعف نیز دارد.

 بتن مقاومت چندانی در برابر نیروهای کششی و چرخشی ندارد، همین جا است که میلگرد پا به میدان می­گذارد و از کاربرد میلگرد در سازه ­ها این است که از سازه در مقابل نیروهای کششی محافظت می­ کند. از این محصول برای تقویت بتن استفاده می­شود.

یکی از زمان­ هایی که افزایش مقاومت کششی بتن به لطف کاربرد میلگرد در سازه ها ، از ما محافظت می­کند، هنگام وقوع زلزله است.

 در این مواقع آنچه مانع از ترک خوردن و شکستن بتن می­شود، میلگردهای به کار رفته در آن است. آیکی از کاربرد های میلگرد در سازه ها این است که به عنوان محافظان سازه ها عمل می­کنند تا ساکنان در امنیت باشند.

انواع میلگردهای موجود در بازار

میلگردها از لحاظ ظاهری به ۳ دسته ساده، آجدار و آجدار پیچیده (کلاف) تقسیم بندی می ­شوند.

از نظر نوع نیز ۶ نوع مشترک دارند که شامل:

اروپایی، فولاد کربن، اپوکسی پوشش داده شده، گالوانیزه ، فایبرگلاس لیمر (GFRP) و فولاد ضد زنگ می ­شود. هر کدام از این انواع مختلف نقاط قوت و نقاط ضعف خود را دارند.

میلگرد اروپایی عمدتا از منگنز ساخته شده است و کار با آن نیز ساده است.

اما این محصول در مناطق زلزله خیز و سازه­هایی که نیاز به ساختاری یکپارچه دارند، مناسب نیست.

میلگرد فولاد کربن که از آن با نام نوار سیاه نیز یاد می­شود، متداول ­ترین نوع این محصول است. اما از آنجا که این نوع در برابر رطوبت مقاومت زیادی ندارد و دچار زنگ زدگی می­شود، برای مناطقی که رطوبت بالایی دارند، مناسب نیست.

اپوکسی پوشش داده شده در واقع همان فولاد کربن است که با اوکسی پوشانده شده است. از اینرو ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر فولاد کربن در برابر زنگ ضدگی مقاومت دارد.

پوشش اپکسی این نوع میلگرد بسیار ظریف است  و هر گونه آسیب به آن بر مقاومت این محصول در برابر زنگ زدگی اثر منفی خواهد داشت.

میلگرد گالوانیزه تنها ۴۰ برابر نسبت به فولاد کربن در برابر زنگ زدگی مقاومت بیشتری دارد.
اما از آنجا که پوشش گالوانیزه آن در برابر آسیب دیدگی مقاومت بالایی دارد نسبت به میلگرد اپکسی ارزشمندتر است، البته قیمت بالاتری نیز دارد.

GFRP کامپوزیتی شبیه فیبرکربن است، در نتیجه هنگام استفاده نباید خم شود. در عین حال GFRP یک نوار بی نظیر برای تقویب بتن است زیرا در برابر زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد و سبک­تر نیز است. البته این محصول قیمت بیشتری نسبت به میلگرد اپکسی دارد.

میلگرد فولاد ضد زنگ (Stainless steel rebar) بیشترین قیمت را در بین انواع میلگرد دارد و بهترین تقویب کننده بتن در اکثر پروژه­ها به حساب می­آید. Stainless steel حدود ۱۵۰۰ برابر مقاومت بیشتری نسبت به میلگرد سیاه دارد. به علاوه در کار به راحتی خم می­شود.

نقش و کاربرد میلگرد در سازه ها چیست؟

یکی از کاربرد های میلگرد در سازه ها به این صورت است که در مقابل نیروهای کششی از سازه محافظت می­ کند. از این محصول برای تقویت بتن استفاده می­ شود

میلگردها به چند دسته تقسیم می شوند؟

میلگردها از لحاظ ظاهری به ۳ دسته ساده، آجدار و کلاف تقسیم بندی می ­شوند و از نظر نوع نیز ۶ نوع مشترک دارند که شامل اروپایی، فولاد کربن، اپوکسی پوشش داده شده، گالوانیزه ، فایبرگلاس لیمر و فولاد ضد زنگ می ­شود

قیمت میلگرد به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت میلگرد به عوامل متفاوتی بستگی دارد، از اینرو ثباتی در قیمت این محصول وجود ندارد و حتی بسته به شرایط کشور و ارز، ارزش آنها می­تواند روز به روز تغییر کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *